تورم مفصلی

 

احمدرضا جمشیدی فوق تخصص روماتولوژی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: دلایل بسیاری سبب بروز تورم(ادِم) اندام‌های تحتانی بدن به خصوص در سالمندان می‌شود که اختلالات عروقی از شایع‌ترین این عوامل به شمار می روند.

وی اظهار داشت: تورم مفصل با تورم اندام تفاوت دارد، تورم مفصل در محلی که اندام‌ها لولا دارند مانند زانو، مچ پا و انگشتان پا اتفاق می‌افتد و به طور معمول همراه با درد است.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه تورم مفصلی می‌تواند ناشی از عواملی مانند التهابات مفصلی و نقرس باشد، تصریح کرد: تورم به دو دسته اثرگذار(Pitting) و غیراثرگذار (NonPitting) تقسیم بندی می‌شود که در تورم اثرگذار وقتی دست بر روی موضعی مانند پا قرار می‌دهیم و آن را فشار می‌دهیم جای انگشتانمان بر روی پا باقی می‌ماند.

وی با تاکید بر اینکه واریس و به خصوص واریس‌های عمقی (این واریس‌ها در سطح قابل مشاهده نیستند) در اندام‌های تحتانی بروز پیدا می‌کنند، افزود: در این مواقع وقتی فرد به مدت طولانی با پاهای خم می‌نشیند، این ورم با تجمع در اندام‌های تحتانی سبب تغییر رنگ پوست و متمایل شدن آن به رنگ قهوه‌ای می‌شود.

این فوق تخصص روماتولوژی اظهار داشت: اختلالات عروقی شایع ترین عاملی است که موجب تورم اثرگذار در اندام های تحتانی می شود که از دیگر دلایل بروز تورم در اندام‌های تحتانی می‌توان به نارسایی‌های قلبی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در صورت کارکرد نامناسب کلیه نیز تورم در اندام‌های تحتانی به وجود می‌آید، تصریح کرد: اختلالات جذب پروتئین و کمبود آن نیز نقش موثری در بروز ادِم ایفا می کند و کم کاری تیروئید نیز سبب بروز ادِم عمومی می‌شود.

جمشیدی بیان کرد: عروق لنفی وظیفه خارج کردن مواد سمی و زائد را از قسمت‌های مختلف بدن بر عهده دارند و در صورتی که این عروق انسداد پیدا کنند یا مجاری آنها تنگ شود نیز ادِم در اندام‌ها به وجود می‌آید ولی این تورم با ادِم ناشی از اختلالات عروقی، کلیه و قلب تفاوت دارد.

این فوق تخصص روماتولوژی عنوان کرد: سالمندان در درمان ادِم نباید سهل‌انگاری کنند و در صورتی که این تورم ادامه پیدا کند و همراه با علائم دیگری مانند تنگی نفس باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

وی توصیه کرد: افراد به خصوص سالمندان نباید پایشان را به مدت طولانی مدت آویزان کنند همچنین قرار دادن یک بالش زیر پا هنگام استراحت نیز از برگشت وریدی جلوگیری می کند.

سلامت روان در دوران سالمندی خود را چگونه حفظ کنیم؟

 

تجربه سالمندی، همانند بالا رفتن از تپه زندگی برای رسیدن به رشد و تکامل و سپس پایین آمدن آرام از سوی دیگر تپه به سالمندی است بحث را شروع می کنیم چرا که سالمندی مجموعه های ارزشمندی از توانایی های بالقوه است که تعادل جدید، دیدگاه های تازه نسبت به ارزش ها و در نتیجه جهت گیری های نو و بینش عمیق تر و تازه تری نسبت به مسائل زندگی را به دنبال دارد.

 

بیشتر سالمندان از جهت ابعاد مختلف روان شناختی از جمله جنبه های شناختی، جنبه های عاطفی و جنبه های رفتاری که منظومه تشکیل دهنده ابعاد روانی سالمندی هستند بطور نسبی از سلامت  روان در دوران سالمندی برخوردارند.

این هرگز به معنای کم اهمیت شمردن سلامت روان در دوران سالمندی نیست بلکه حاکی از این حقیقت است که ثبات سلامت روان سالمندان تحت نیاز به کمک خانواده و متخصصان جامعه است تا نشانه گان سالمندی را هر چه زودتر تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام ورزند.حال این مساله مطرح میشود که برای سلامت روان در دوران سالمندی چه باید کرد.با دلگرم همراه شوید تا راهکارهای موثر را بررسی کنیم:

1-سلامت روان در دوران سالمندی:کاهش دلهره و نگرانی که مادر تمام بیماری هاست.

برای حل این نگرانی ابتدا بایستی منابع ایجاد کننده آن را پیدا کرد. برای مثال صحبت کردن راجع به نگرانی یا درمانگر یا حتی بیان مسائل دلهره آور با یک دوست یا همنشین می تواند به کاهش دلهره و نگرانی منجر شود. حتی با کارهایی همچون قدم زدن، بازی های ورزشی و سرگرمی های مناسب، فعالیت های جسمانی ورزشی می تواند به کسب آرامش کمک کند.

2- سلامت روان در دوران سالمندی:روابط اجتماعی را حفظ کنید.

حمایتی که از روابط اجتماعی با دوستان، خانواده و همکاران ایجاد می شود به حفظ سلامت روانی کمک می کند. مطالعات نشان داده است در کسانی که با اعضای خانواده، خویشاوندان و همچنین گروه های اجتماعی ارتباط خوبی دارند، علائم آلزایمر دیرتر از کسانی که گوشه گیر و کم ارتباط هستند تظاهر می کند. بنابر این توصیه می شود که در سالمندان این ارتباط را حفظ کنند و فعالیت های داوطلبانه اجتماعی و شرکت در گروه های مختلف به این موضوع کمک کننده است.

3- سلامت روان در دوران سالمندی:نگاه مثبت داشته باشید.

وقتی با یک نقطه نظر مثبت و با تقویت هیجانات مثبت به موضوعات نگاه شود حل مسئله و تحمل مشکلات آسان تر می شود. برای حفظ سلامتی به خوبی های دنیا فکر کنید و با فعالیت ها و افرادی که شما را خوشحال می کنند، وقت بگذرانید.

4- سلامت روان در دوران سالمندی:ارتباط معنوی.

اگر مسائل معنوی و روحانی به شما احساس خوبی می دهد سعی کنید ارتباط خود را با این موضوع حفظ کنید. هرگونه عقاید معنوی یا مذهبی که دارید سعی کنید تقویت کنید. اینها ممکن است که به تخفیف تنهایی، افسردگی، اضطراب در سالمندی کمک کند و یا حتی عامل دفاعی در برابر مشکلات و بیماری روانی از جمله آلزایمر باشند. کسانی که اعتقادات مذهبی و معنوی قوی دارندمعمولاً به تبع آن احساس حمایت و راحتی بیشتری می کنند.

5- سلامت روان در دوران سالمندی:فعالیت های بدنی را قطع نکنید.

فعالیت های جسمانی موجب تقویت فعالیت روانی می شود و لذا در سراسر زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر در دوره جوانی فعالیت بدنی را آغاز کنید و به آن پایبند باشید، در دوران پیری فواید بیشتری را از آن به دست خواهید آورد. لذا از فواید ورزش کردن می توان به تناسب اندام، انعطاف پذیری بیشتر، بهبود وضعیت تعادل، سر حال بودن و .... اشاره کرد. سعی کنید با حفظ سلامتی در یک سطح متعادل و معقول، از زندگی سالمندی خود، حداکثر استفاده و لذت را ببرید.

6- سلامت روان در دوران سالمندی:مغزتان را ورزش دهید.

زمانی که فکر می کنید عقل و خرد کافی در خود اندوخته اید،ذهن شما بنای ناسازگاری می گذارد و به تعبیری شما را به بازی می گیرد. مثلاً یادتان نمی آید ماشین تان را کجا پارک کرده اید و .... البته کمی از فراموشی ها در سالمندی طبیعی است. فراموش نکنید شما دارای تجارب و اندوخته های فراوان ذهنی هستید، بخاطر داشته باشید که مغز شما مانند یک عضله است برای اینکه آن را قوی نگه دارید باید از آن استفاده کنید. راه سالم نگه داشتن ذهن، مطالعه دایمی است لذا در کنسرت ها، سخنرانی ها، نمایش های تئاتر و سینما شرکت کنید

 

7- سلامت روان در دوران سالمندی:به رفت و آمد ها ادامه دهید.

داشتن روابط محکم با خانواده و دوستان همیشه حایز اهمیت بوده و است با افزایش سن این روابط اهمیت دوچندانی پیدا می کند. مطالعات نشان می دهد که اگر روابط اجتماعی شما ضعیف باشد خطر مرگ در شما تا چهار برابر فردی خواهد بود که اطرافش پر از کسانی است که به او مهر می ورزند و او هم به آنها مهر می ورزد. در واقع داشتن دوستان و خانواده های قابل اتکا یکی مهمترین شاخص های طول عمر و سلامت روان است. به انجام فعالیت های داوطلبانه در یک مدرسه، کتابخانه یا موسسات خیریه بپردازید.

آخرین اخبار

  یک شرکت فرانسوی در نمایشگاه الکترونیک مصرفی 2017 در لاس‌وگاس از عصای هوشمندی رونمایی کرده که این...
asaie-baharestan-salamat

نظرسنجی

آیا محتوی سایت برای شما کاربردی بوده است ؟

ورود اعضا